Инжењерско предузетништво

Назив предмета Инжењерско предузетништво
Шифра предмета Статус предмета Семестар Фонд часова Број ECTS бодова
2293 Изборни VIII 2+0+1 4
Наставници проф. др Мирослав Бобрек, доц. др Горан Јањић

 

Условљеност другим предметима Облик условљености
  Према правилима студирања
Циљеви изучавања предмета:
Програм Инжењерског предузетништва намијењен је инжењерима и научницима опредјељеним према технолошким иновацијама. Циљ је да се оспособе за реализацију технолошких иновација путем покретања властитог бизниса (start up), као и путем припреме и обезбјеђења инвестиција за комплексне технолошке пројекте (high-tech). Упознаће се са облицима националног и међународних облика финансијске и организационе подршке иноваторству и предузетништву.
Исходи учења (стечена знања):
Студент ће бити оспособљен да за инжењерску идеју или иновацију одабере, односно припреми погодан пословни модел (business model) којим ће симулирати начин и динамику стицања профита за вријеме животног вијека производа. У том циљу претходно ће се упознати са процесом развоја производа из пословне идеје или иновације, а затим и креирати процесни модел којим ће производ бити реализован на планираном тржишту. Оспособиће се за провођење свих потребних анализа пословне идеје (изводљивост, привредна грана и конкуренција, правне и етичке норме, људски ресурси и тим и др.) и њeну елаборацију у пословном плану (business plan). Студент ће се упознати са процесом заштите интелектуалног власништва, те стратегијама и ограничењима даљег раста и развоја будућег предузећа након успјешног старта.
Садржај предмета:
Постиндустријско друштво и карактеристике. Знање, иновације и квалитет као предуслови пословања на глобалном тржишту. Дефиниција, животни вијек и развој производа као носиоца инжењерске иновације и пословне идеје. Архитектура пословног модела претварања пословне идеје у профит. Примјери пословних модела. Дефиниција и класификација пословних процеса. Процесна организација и обезбјеђење квалитета производа. Основе предузетништва и предузетничког процеса. Маркетиншки и економски аспекти и методе у предузетништву. Инвестиције и финансирање пословног подухвата. Израда, евалуација и презентација пословног плана (business plan) у 12 корака. Интелектуални капитал и заштита власништва. Облици друштвене и међународне подршке предузетништву. Европска платформа за стратешки развој производа заснованих на знању и иновацијама (horizon 2020). Фабрике будућности.
Методе наставе и савладавање градива:
Предавања. Вјежбе кроз израду и презентацију пословног плана у тимском раду. Студија случаја реализованих иновативних пројеката.
Литература:
  1. Barringer B. R., Ireland R. D., Entrepreneurship: successfully launching new ventures, Prentice Hall, New Jersey, 2010.
  2. Бобрек М., Танасић З., Травар М., Процесна организација, Машински факултет, Бања Лука, 2007.
  3. Петковић Д. и други, Водич за предузетништво, Универзитет у Зеници, Зеница, 2010.
  4. European commission, Manufuture Platform, www.manufuture.org
Облици провјере знања и оцјењивање:
Колоквијум средином семестра, пројектни тимски рад и завршни испит. Кроз пројектни рад тим студената израђује и презентује инжењерску идеју и пословни план.
Похађање наставе 5 Домаћи задатак 35 Завршни испит 30
Колоквијум 30  
Посебна назнака за предмет:
 
Име и презиме наставника који је припремио податке: проф. Мирослав Бобрек

УНИБЛ

Актуелно

АПР
2024
  Одбране завршних радова

Линк за праћење јавних одбрана завршних радова

Актуелно

АПР
2024

Припремна настава 2024

Припремна настава за упис на Електротехнички факултет почиње 2. марта 2024. године. Више информација можете пронаћи овдје

© Електротехнички факултет, Универзитет у Бањој Луци,  1996-2021