Катедра за електронику
Област електронике и електронских система је заступљена на студију електротехнике у Бањој Луци од оснивања Електротехничког факултета. Оснивач Катедре и њен дугогодишњи шеф био је проф. др Александар Илишковић. Шефови Катедре у протеклом времену били су: проф. др Александар Илишковић, проф. др Бранко Докић и проф. др Златко Бундало. У почетној фази, развоју Катедре су значајно су допринијели професори Електротехничких факултета у Београду и Загребу, а послије и Електронског факултета у Нишу. Међу њима, свакако треба истаћи проф. др Бранка Раковића из Београда, проф. др Стјепана Турка из Загреба и проф. др Ванча Литовског из Ниша. Њихов допринос се огледао кроз помоћ у изради наставних планова и програма, учешће у извођењу наставе на додипломским и постдипломским студијама, учешће у менторствима дипломских и магистарских радова, као и учешће у заједничким научно-истраживачким пројектима.
Катедра је почела са радом са три предмета: Електроника, Импулсна техника и Дигитална техника. Данас се 12 предмета са Катедре изучава на првом циклусу студија на сва три одсјека на Факултету. Кроз студије другог циклуса, Катедра учествује са 10 предмета.
Чланови Катедре су објављивали радове у међународним и националним часописима и на скуповима. Били су организатори научних конференција и симпозијума: ЕТАН, ЕТРАН, МИЕЛ, Аутоелектроника, ИНДЕЛ. Такође су организатори и уредници научног часописа Electronics. Катедра је имала значајну и успјешну сарадњу у научним и стручним истраживањима са неким привредним субјектима, као што су Чајавец Бања Лука, Космос Бања Лука, Медицинска електроника Бања Лука, УНИС Бања Лука, а такође и неке општине и министарства.
Лабораторија за електронику располаже стандардном и савременом електронском опремом. Треба истаћи значајну опрему неколико новоформираних лабораторија у оквиру Катедре за електронику: Лабораторија за пројектовање електронских кола, Лабораторија за енергетску електронику и Лабораторија за индустријску електронику.
Циљеви даљег развоја Катедре за електронику су усавршавање, развој и модернизација научног и наставног рада из свих области електронике. Катедра ће и убудуће подстицати и помагати стручно, научно и наставно усавршавање запослених, као и властито ојачавање ангажовањем нових младих и перспективних стручњака из области електронике и електронских система. Научно-истраживачки рад на Катедри ће бити усмјерен на давање доприноса на свим нивоима, као и на праћење развоја у свијету и преношење достигнућа и искустава нашим студентима и другим заинтересованим за области електронике.